Zobacz nasze filmy
RycerzePowrót do aktualności 09.02.2020

Pierwsza Chorągiew na Ukrainie

Pierwsza Chorągiew na Ukrainie

9 lutego 2020 roku w Kijowie została erygowana Chorągiew Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. To pierwsza nasza chorągiew za granicą.

Do Zakonu przystąpiło 7 Braci Ukraińców, od których przysięgę przyjął Ordynariusz Kijowsko - Żytomierski Ks. Bp. Witalij Krywicki. W uroczystości wziął udział Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bartosz Cichocki, a transmisję prowadziła telewizja ukraińska.


Zacny Brat Generał powołał na funkcję Prowincjała Ukrainy Zacnego Brata Włodzimierza Korczyńskiego. Komandorem Kijowsko - Żytomierskim został Zacny Brat Andriej Olenczyk. Wielkim Rycerzem Siergiej Poroszyński, Kanclerzem Walery Patiora, a Skarbnikiem Artem Semenec. 
Zacny Brat Prowincjał Ukrainy Włodzimierz Korczyński poprowadził pierwsze zebranie Chorągwi po ukraińsku. Prezentowany był sztandar Ukrainy i odśpiewany ukraiński Hymn. Na koniec w miejsce Apelu Jasnogórskiego odśpiewaliśmy hymn Maria Regina Mundi.

Jesteśmy niezwykle zbudowani żywą wiarą naszych ukraińskich Braci, nad którymi opiekę duchową sprawuje ukraińska Prowincja Ojców Kapucynów (Kapelanem nowych Rycerzy jest Ks. Proboszcz Siergiej Kippa OFM Cap).

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wśród nowych Braci Rycerzy, tylko jeden urodził się w rodzinie katolickiej. Pozostali nawrócili się w dorosłości.
Poprzez Chrześcijańską Służbę Ratunkową są silnie zaangażowani w pomoc ludności dotkniętej działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy. Organizują nie tylko pomoc materialną, ale i duchową. Jeden z naszych Braci Wołodymir wraz ze swoją Żoną Oksaną przeprowadził się na tereny frontowe i od dwóch lat razem opiekują się żyjącymi tam dziećmi. 
Zacny Brat Igor Sztorm był w słynnym oddziale "Cyborgów", który przez 242 dni bronił heroicznie lotniska w Doniecku przed przeważającymi siłami separatystów. 
Bratowa Olena która jest śpiewaczką dała 130 koncertów na linii frontu pokrzepiając walczących i dotkniętych walkami. Mieliśmy okazję przekonać się o Jej wielkim talencie, ponieważ kilkakrotnie zaśpiewała dla nas. 

Do Kijowa z Polski udali się następujący przedstawiciele naszej rycerskiej Rodziny:
Zacny Brat Generał Krzysztof Wąsowski
Zacny Brat Prowincjał Polski Krzysztof Gralik,
Zacny Brat Prowincjał Ukrainy Włodzimierz Korczyński z Córką Anią,
Zacny Brat Kanclerz Generalny Zygmunt Strubiński,
Zacny Brat Prefekt Andrzej Świtalski,
Zacny Brat Bogumił Tomasiewicz,
Zacny Brat Adam Wagner,
Zacny Brat Michał Janik,
oraz Lektor Generalny Marek Kajaniec.

Rycerze Życie ludzkie jest bezcenne, ponieważ jest darem Boga, którego miłość nie ma granic. Kiedy Bóg daje życie, daje je na zawsze.

Jan Paweł II