Zobacz nasze filmy
RycerzePowrót do aktualności 01.10.2019

Konsekracja kościoła w Warszawie-Ursusie

Konsekracja kościoła w Warszawie-Ursusie

W niedzielę 29 września, we wspomnienie Archaniołów Gabriela, Rafała i Michała, uczestniczyliśmy w uroczystości konsekracji kościoła pw. Świętej Rodziny w Warszawie-Ursusie.

Uczestniczyli Wielki Rycerz Chorągwi św. Rodziny Zacny Brat Wojciech Piądłowski, Komandor Warszawski Zacny Brat Tadeusz Chruszczyk, Wielcy Rycerze z Grodziska Mazowieckiego Zacny Brat Paweł Biliński i z Milanówka Zacny Brat Zbigniew Nowacki wraz z kanclerzami z tychże Chorągwi oraz z Chorągwi św. Kazimierza z Pruszkowa. 

Mszy św. przewodniczył i konsekracji dokonał Metropolita Warszawski, Jego Eminencja ks. Kazimierz kardynał Nycz. Obecni byli także przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Ursus z burmistrzem, wiceburmistrzem i przedstawiciele Rady Dzielnicy. Na początku proboszcz parafii ks. Wiesław Szewczyk przedstawił historię powstania parafii, której erygowanie odbyło się 25 lat temu.

Konsekracja kościoła przypomina Sakrament Chrztu Świętego i ma szczególną symbolikę. A więc najpierw kardynał Nycz poświęcił wodę, którą poświęcił następnie wiernych i ściany kościoła. Potem namaścił olejami ołtarz (stół ołtarzny). Zapalono paschał, od którego dwaj kapłani zapalali następnie 12 „zacheuszków”, czyli niedużych świec na 12 świecznikach na ścianach świątyni. Ołtarz i cały kościół był okadzony przez kapłanów. Po uroczystości konsekracji celebrowana była Msza św. W homilii ks. kardynał Nycz pięknie i przekonywująco nawiązał do symboliki konsekracji, do faktów z budowy kościoła, a także do czytanego fragmentu Ewangelii o celniku Zacheuszu, którego samego i jego dom konsekrował Pan Jezus, powołując go na swojego ucznia. Metropolita Warszawski stwierdził, że przygotowanie tego kościoła w ciągu zaledwie 25 lat do konsekracji zasługuje na wyjątkowe uznanie, bowiem z reguły czas taki jest znacznie większy. Przytoczył tu jako przykład katedrę w Kolonii (Niemczech), którą konsekrowano dopiero w XX wieku, po ok. 800 latach od wybudowania. Wskazał tu na zasługi proboszcza ks. Szewczyka, ale także innych, po nazwisku wymienionych osób i całej społeczności parafialnej. Zaznaczył, że Kościół to wspólnota ludu Bożego i w wymiarze duchowym ta parafia jest właśnie Kościołem.

Rycerze Życie ludzkie jest bezcenne, ponieważ jest darem Boga, którego miłość nie ma granic. Kiedy Bóg daje życie, daje je na zawsze.

Jan Paweł II