Tweets by @OMJPII

Wybierz język:

W dniach 22 - 23 lipca Zacny Brat Generał Krzysztof Wąsowski wraz z Zacnym Bratem Zbigniewem Nowackim i Kadetami: Mikołajem Wąsowskim i Andrzejem Kajaniec, odwiedzili serce naszego Zakonu czyli Sanktuarium Świętego Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Poniżej relacja z tego wydarzenia autorstwa wspomnianego Brata Zbigniewa Nowackiego.
Vivat Iesus!

"Przybywającym do znanego już na całym świecie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskiej dzielnicy Borek Fałęcki - Łagiewniki pielgrzymom pojawiają się oddalone o niecały kilometr zabudowania Centrum św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Jego centralne miejsce zajmuje Sanktuarium św. Jana Pawła II, nie tak dawno konsekrowane, ale już coraz bardziej znane w Polsce i za granicą. Jak powstało i czym jest to Sanktuarium? Niewiele o nim wiedziałem jadąc – jako rycerz Zakonu Jana Pawła II – z małżonką w niedzielę, 22 lipca 2018 roku na comiesięczne „Archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II”, połączone z Procesją Światła i modlitwą o dar rodzicielstwa.
Naszym znakomitym przewodnikiem był sam Zacny Brat Generał Zakonu, Krzysztof Wąsowski, który zna to Sanktuarium doskonale, gdyż co miesiąc uczestniczy z wieloma rycerzami w tym nabożeństwie. Ponadto, mianowanie na wyższy stopień rycerski odbywa się właśnie w tym Sanktuarium. Tym razem było nas 13 rycerzy, a wśród nich także Generalny Ceremoniarz Krzysztof Gralik oraz dwóch młodych kadetów.

„Białe Morza” to obszar położony nad rzeką Wilgą, blisko słynnej „Zakopianki”, na którym składowane były od lat 30-tych XX wieku osadniki sodowe fabryki „Solvay”. W niej pracował Karol Wojtyła w okresie II wojny światowej jako przymusowy robotnik. Biały kolor wydobywanego tam wapnia i falujące na wietrze zbiorowisko odpadów (mające do 20 m wysokości) sprawiły, iż nazwano je „Białymi Morzami”. Na znacznej części tego obszaru rozpoczęto w 2006 roku budowę Centrum Jana Pawła II, a więc w rok po śmierci Papieża. Trzeba przyznać, że ówczesny Arcybiskup Metropolita Krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz osobisty kard. Wojtyły a potem Papieża trafnie ocenił i podjął odpowiednie decyzje, aby właśnie na „Białych Morzach” wybudować światowe centrum Jana Pawła II. 16 października 2016 roku kościół został uroczyście poświęcony i oddany do użytku ludziom, a równocześnie opiece Bogu.

Kościół jest dwupoziomowy. W dolnej części umieszczono kościół relikwii z relikwiarzem krwi Jana Pawła II, którą lekarze z kliniki Gemelli w Rzymie przekazali kard. Dziwiszowi, oraz 7 kaplic. W Kaplicy Kapłaństwa znajduje się oryginalna płyta nagrobna z Watykanu, z pierwszego grobu Papieża.

Znajdziemy tam także duży obraz św. Charbela, ponieważ – podobnie jak w naszej parafii w Milanówku – odprawiane są każdego 28-go dnia miesiąca Msze św. i nabożeństwa przy relikwiach Świętego.
W górnej części, zbudowanej także na planie ośmioboku, znajduje się kościół z nawą główną oraz 7 kaplicami. Ogromne wrażenie na pielgrzymach robi sutanna Papieża, poplamiona krwią z chwili zamachu 13 maja 1981 roku. Widoczne są ślady po kulach zamachowca.

22-go każdego miesiąca odbywa się wspomniane nabożeństwo. Rycerze Jana Pawła II biorą w nim tradycyjnie czynny udział w Mszy św., a potem w Procesji Światła. W procesji – idącej od ołtarza na zewnątrz i wzdłuż murów kościoła, na których umieszczono tablice z tajemnicami światła (które ustanowił Jan Paweł II) – odmawiany jest różaniec. W procesji niesione są: ogromny różaniec, relikwie św. Jana Pawła II i figura Matki Bożej Fatimskiej. Wierni niosą zapalone świece, które pobierają przy wyjściu z kościoła. Ta piękna tradycja trwa już wiele lat i gromadzi zawsze pełen kościół pielgrzymów nie tylko z dekanatów archidiecezji krakowskiej, ale z całej Polski.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży wybudowano na rzece Wildze most, nazwany Mostem Miłosierdzia. Od niego biegnie dalej ulica … Totus Tuus! Budowana jest także kładka łącząca Sanktuarium św. Jana Pawła II z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Jej koszt wynoszący 6 mln złotych pokrył darowizną jeden z przedsiębiorców polskich.

Bracia rycerze i kadeci pomagali w Mszy św. niosąc i trzymając podczas czytania Ewangelii akolitki, zbierając datki na tace, trzymając pateny do Komunii św., utrzymując porządek przy podchodzeniu do ucałowania relikwii św. Jana Pawła II, a następnie w Procesji Światła niosąc krzyż, flagę narodową, różaniec, relikwie św. Jana Pawła II i figurę Matki Bożej Fatimskiej (na zmianę z innymi uczestnikami procesji).
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego Sanktuarium, jego ciekawej architektury, pięknych mozaik wewnątrz, cudownych relikwii i jego dzieł, jakie już podejmuje dla czci naszego Wielkiego Papieża, Świętego, którego nauczanie trzeba propagować, a Jego samego naśladować. A przede wszystkim trzeba modlić się za Jego wstawiennictwem. W tym Sanktuarium, będącym wotum wdzięczności za beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, wiele modlitw zostało już wysłuchanych, co jest odnotowywane w księgach."