Tweets by @OMJPII

Wybierz język:

Od autorów:

 

Rok 2016 jest wyjątkowy. Obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski i razem z Kościołem powszechnym przeżywamy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na ten specjalny czas postawiliśmy sobie – jako Rycerze Jana Pawła II – specjalne zadanie. Przypominamy wspaniałą polską historię i oddajemy cześć wybitnym przodkom. Zwracamy szczególną uwagę na te fakty z naszych dziejów, które są powodem do dumy. Czas świętować zwycięstwa i cieszyć się z dziedzictwa, jakie mamy, bo jest ono znacznie bogatsze, niż niektórzy chcą nam wmówić.

 

Dzieje Polski nierozerwalnie powiązane są z Kościołem, więc śledząc losy naszej Ojczyzny, bez trudu możemy zauważyć przenikanie się wiary i patriotyzmu. W naszym kalendarzu nie chcieliśmy tych związków pomijać. Co więcej, staramy się je podkreślać.

 

Patriotyzm bez wychowania w rodzinie praktycznie bywa niemożliwy, dlatego kierujemy nasz kalendarz głównie do rodzin, jako rodzaj pomocy w zainteresowaniu naszą historią ludzi młodych.

 

Podróżując po świecie, zauważamy czasem ze zdziwieniem, że inne nacje nie obchodzą imienin tylko urodziny. Do nas ten urodzinowy obyczaj coraz bardziej przenika, ale zwyczaj czczenia świętych patronów bywa na szczęście jeszcze dosyć częsty. Tak, tak, to jeden z przykładów powiązania religijności z obyczajami. Do niedawna (oczywiście nie wszyscy to pamiętają) kapłani w Polsce proponowali, a nawet czasem przymuszali do nadania drugiego „świętego” imienia na chrzcie, jeżeli pierwsze było typowo świeckie. Kalendarz ma nieco pomóc w kultywowaniu tej polskiej, a jednocześnie religijnej tradycji. Życie przecież zaczyna się od poczęcia, urodzenie to tylko pewien etap.

 

Nasi święci i błogosławieni to niesamowite postaci, mogące być doskonałym wzorem do naśladowania. A jaka gama możliwości wyboru imion, czasem nawet bardzo oryginalnych, nie mówiąc o wstawiennictwie patronów.

A urodziny? Oczywiście też można obchodzić. Proponujemy nadać im charakter indywidualnego Dnia Mamy – mama, a jeszcze lepiej tata, kupuje tort, a dziecko kwiatek i ofiarowuje go mamie w podzięce za trud rodzenia. Przy okazji choć odrobinę możemy odejść od kolejnego święta rodzinnego, kojarzącego się dzieciom jedynie z prezentami.

 

W naszym kalendarzu – oprócz imion 31 polskich świętych i 229 błogosławionych – jest blisko 400 wpisów historycznych, spotkać też można nazwiska około 200 bohaterskich i zasłużonych Polaków. Te wpisy nie są oczywiście w stanie opowiedzieć 1050 lat historii tak wyjątkowego narodu, ale mamy nadzieję, że przynajmniej zainteresujemy nimi Czytelników. Czy uda nam się zachęcić Was do próby tworzenia własnej rodzinnej polityki historycznej bez odgórnej poprawności politycznej? Nie wiemy. Ale nawet zwykłe zakreślenie kółkiem daty może być jej początkiem.

 

Dla rodzin zostawiliśmy nieco wolnego miejsca na wpisy własne, jak rocznica zawarcia małżeństwa czy data śmierci dziadka. Bardzo zależało nam na tych wolnych miejscach – to są ważne rubryki, nie warto ich pozostawiać pustymi.

 

Nie spodziewajcie się, że w tym kalendarzu znajdziecie wszystkie rocznice – to jest niemożliwe. Być może, Waszym zdaniem, powinny się znaleźć jeszcze inne, a te, które są, nie zostały właściwie wyeksponowane. Od razu przyznajemy się, że pierwszeństwo mieli ci nasi rodacy, dla których podstawową dewizą było hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” – i nie powinno to dziwić w kontekście jubileuszu Chrztu Polski.

 

A ponieważ zamierzamy kontynuować wydawanie rycerskich kalendarzy patriotycznych, chętnie przeczytamy Wasze uwagi. Czekamy na nie na stronie kalendarzpatrioty.pl.

 

Na koniec pragniemy podziękować twórcom pierwowzoru kalendarza, jaki ukazał się w zamierzchłych czasach stanu wojennego w roku 1982, w szczególności Markowi Lubańskiemu, który wiele pomógł przy obecnej jego wersji, a także bratu Pawłowi Nurzyńskiemu – Rycerzowi Wiary OMIPII, oraz Alicji i Witoldowi Świtalskim, którzy wspierali nas duchowo.

 

Za wsparcie duchowe dziękujemy wszystkim Rycerzom naszego zakonu, szczególne podziękowania kierujemy do brata Jacka Olszewskiego –Rycerza MB Skępskiej OMIPII, i brata Pawła Pazuryny –Rycerza Solidarności OMIPII.